Jak se chovat na začátku těhotenství: 9 tipů, co nedělat v prvních týdnech těhotenství

Právě jste zahlédla ty dvě vysněné čárky na těhotenském testu, ale v tu ránu se vám zatmělo před očima, co že to vlastně znamená? Najednou se objevuje tolik otázek! Jak se chovat na začátku těhotenství? Co můžu a co radši ne? Co v začátku těhotenství nejíst? Jakým aktivitám se vyhnout a na co si dát pozor na začátku těhotenství, abych neohrozila sebe ani miminko? V tomto článku se dozvíte všechny potřebné informace pro první týdny těhotenství!

tehotensky-test

Obsah

Tělesné změny, které vás čekají v prvních týdnech těhotenství

Těhotenství je období významných tělesných změn, které ovlivňují jak fyzický, tak emocionální stav budoucí maminky. Během devíti měsíců poskytuje vaše tělo útočiště tomu malému bezbrannému tvorečkovi, dodává mu výživu a stará se o vylučování jeho odpadních látek. Zároveň se vaše tělo musí připravit na náročný fyzický výkon – porod.

Jaké změny vás mohou potkat během prvního trimestru (tj. prvních 13 týdnů těhotenství)?

  • Únava a zvýšená potřeba spánku: Tělo intenzivně podporuje růst plodu, což vyžaduje hodně energie. Na vině jsou hormonální změny, hlavně zvýšení hladiny progesteronu.
  • Nevolnost a zvracení: Až 80 % těhotných žen zažívá „ranní“ nevolnosti, které však ve valné většině nejsou vůbec izolované pouze na období rána, nýbrž na celý den. [1] I tyto potíže jsou často způsobeny hormonálními změnami a obvykle odeznívají po prvním trimestru.
  • Změny v prsou: Prsa se mohou stát citlivější, zvětšená, celkově těžší a mohou se na nich rozšířit žilní kresby. Oblasti kolem bradavek, tzv. dvorce, mohou ztmavnout.
  • Častější močení: Děloha se pomaličku zvětšuje a ostatní orgány v malé pánvi se tomu musí přizpůsobit. Zároveň se v pánvi zvyšuje průtok krve. Tyto faktory mohou nutit ženu k častějším návštěvám toalety. 
  • Trávicí obtíže: Jako jsou například pálení žáhy nebo zácpa.
  • Citlivější čich a nečekané chutě: Mnoho žen si všímá, že jsou citlivější na pachy a mohou mít změněné chuťové preference nebo dokonce averze k určitým jídlům.
  • Emocionální změny: Těhotenství je hormonální horská dráha, a proto může být také ovlivněna nálada a psychický stav. Vlivem hormonů se můžete stát citlivější, podrážděná nebo náladová.

stastni-rodice

Co jíst a nejíst v začátku těhotenství?

Nedostatečně tepelně upravené maso a vejce

Vyhýbejte se tataráku, sushi se syrovým rybím masem nebo krvavým steakům. Nedostatečně tepelně upravené maso může obsahovat škodlivé bakterie, jako je E. coli a salmonela, které mohou způsobit těžké infekce a ohrozit vývoj plodu.

Ani domácí majonéza, nedopečená těsta nebo vajíčka na měkko nejsou vhodnou volbou, mohou rovněž obsahovat salmonelu.

Nepasterizované mléčné výrobky

Zrající sýry jako je brie, camembert nebo gorgonzola, stejně tak i další mléčné výrobky z nepasterizovaného mléka, by do jídelníčku těhotné ženy patřit neměly a zastupují tak další skupinu potravin, co nejíst v začátku těhotenství. Mohou totiž obsahovat listerie, které mohou způsobit závažnou infekci a vést k potratu, předčasnému porodu nebo dalším zdravotním problémům miminka.

jidlo-nevhodne-v-tehotenstvi

Vysoce rtuťnaté ryby

Ryby, které mají ve svých tkáních tendence kumulovat rtuť, jako jsou např. mečoun, makrela nebo tuňák obecný, také představují určité zdravotní riziko. Rtuť je silný neurotoxin, který může negativně ovlivnit vývoj nervové soustavy, přispět k abnormálnímu růstu a vývoji plodu, případně k trvalým následkům, jako jsou například poruchy chování, nesoustředěnost nebo problémy s pamětí. Rtuť také negativně působí na kardiovaskulární systém.

Alkohol

Alkohol je v těhotenství zcela nepřijatelný, a to hned z několika důvodů. Snadno přechází přes placentu do krevního oběhu plodu, který ještě nemá plně vyvinutý vlastní metabolický systém a nemůže tak alkohol efektivně odbourat. To vede k jeho hromadění a následným toxickým účinkům. Alkohol také zvyšuje riziko potratu nebo předčasného porodu, který může mít za následek další zdravotní komplikace pro novorozence, jako jsou nízká porodní hmotnost a dýchací problémy. 

alkohol-vino

Konzumace alkoholu během těhotenství může způsobit fetální alkoholový syndrom (FAS), což je vážné komplexní onemocnění projevující se trojicí skupin příznaků – poruchami růstu, deformitami v obličeji a postižením centrální nervové soustavy. [2]

Co jíst na začátku těhotenství? 

V prvním trimestru těhotenství dbejte na vyváženou stravu bohatou na živiny a konzumujte různé druhy ovoce a zeleniny, které vám poskytnou důležité vitamíny, minerály a vlákninu. Pestrá strava podporuje nejen vaše vlastní zdraví, ale také zdravý vývoj plodu.

spenat-v-tehotenstvi

Velmi významná je kyselina listová, která se přirozeně vyskytuje v listové zelenině (např. ve špenátu a kapustě), v celozrnných obilovinách nebo v některých ořeších. Kyselina listová hraje roli v prevenci vrozených vad neurální trubice a její příjem se proto doporučuje zvýšit ještě před samotným početím. [3]

Během těhotenství je doporučováno kyselinu listovou suplementovat, protože její příjem ze stravy bývá často nižší, než jaké jsou během těhotenství nároky. Je však důležité dbát na to, jakou formu kyseliny listové doplněk stravy obsahuje. Pro tělo je totiž nejlépe využitelná aktivní methylovaná forma kyseliny listové, která v organismu již nemusí podstupovat žádné další metabolické přeměny a tělo je schopné ji rovnou využít.

TIP: Přečtěte si, jaké další vitamíny je důležité během těhotenství užívat!

9 tipů, co nedělat na začátku těhotenství

  1. Vyhněte se kouření, a to jak aktivnímu, tak pasivnímu.
  2. Omezte příjem kofeinu, hraniční hodnota je 200 mg kofeinu denně, což odpovídá přibližně dvěma šálkům kávy. [4]
  3. Omezte kontakt s toxickými látkami, jako jsou různé chemikálie, pesticidy, rozpouštědla a těžké kovy.
  4. Nepřetěžujte se fyzicky, vyhněte se namáhavým aktivitám a nezvedejte těžká břemena. Nedoporučuje se začínat s novým druhem pohybu, na který jste před početím nebyla zvyklá.
  5. Neignorujte varovné příznaky, jako je krvácení, silné bolesti břicha, křeče, horečky nebo jiné neobvyklé příznaky. Sledujte se, a pokud se setkáte s něčím neobvyklým, kontaktujte lékaře.
  6. Vyhýbejte se saunám a horkým koupelím, vysoké teploty zlepšují krevní průtok (nejen) v pánvi, což by mohlo vést k vyššímu riziku potratu.
  7. Neužívejte léky bez předchozí konzultace s lékařem, některé mohou být pro plod škodlivé.
  8. Nepodstupujte rentgenové vyšetření bez naléhavého důvodu. Radiační záření ovlivňuje dělení buněk, což je zvláště kritické během prvního trimestru těhotenství, kdy tento proces probíhá velmi intenzivně. I když jsou dávky použité pro zhotovení prostého rentgenového snímku zanedbatelné, CT vyšetření už představuje významnou zátěž, která by mohla buňky poškodit. [5]
  9. Zamezte stresovým situacím, které mohou mít negativní dopad na vaše těhotenství. Stresu v těhotenství jsme věnovali dokonce samostatný článek, ve kterém se dočtete i tipy, jak stresovou zátěž snížit. Obávané také bývá leknutí na začátku těhotenství, to však na miminko žádný vliv nemá.

tehotna-zena-u-lekare

Choďte na pravidelné lékařské prohlídky

Během prvních týdnů se zakládají všechny orgány miminka a těhotenství je nejzranitelnější. Kromě úpravy stravy a vyhýbání se potenciálně nebezpečným potravinám hlídejte také pravidelné kontroly u vašeho ošetřujícího gynekologa.

První lékařská návštěva pro potvrzení těhotenství bohužel nenásleduje hned po pozitivním testu. Musíte vyčkat alespoň 6 týdnů, aby se těhotenství mohlo potvrdit ultrazvukem, nejlépe rovnou i s průkazem srdeční akce plodu, posouzení četnosti těhotenství a určení termínu porodu. Během pravidelných kontrol lékař kontroluje vaši váhu, krevní tlak, moč a posuzuje další případné příznaky, které by mohly naznačovat komplikace.

tehotensky-ultrazvuk

Pro těhotné ženy doporučujeme:

První trimestr je období mnohých změn, které zasáhnou nejen vaše tělo. Během prvních 12 týdnů projde plod zásadním vývojem – z jedné okem neviditelné buňky se stane malý človíček. Naslouchejte svému tělu víc než kdy dřív a přizpůsobte se jeho novým potřebám, dopřejte si dostatek odpočinku, pokud je to možné, dbejte na pestrou a vyváženou stravu a zajistěte si dostatečný příjem tekutin. Díky našim tipům už také víte, jak se chovat na začátku těhotenství, co nedělat v raném těhotenství a jak se o sebe starat, aby šlo všechno tím nejlepším směrem.

 

Zdroje:

[1] Gadsby R, Barnie-Adshead AM, Jagger C. A prospective study of nausea and vomiting during pregnancy. Br J Gen Pract. 1993 Jun;43(371):245-8. Erratum in: Br J Gen Pract 1993 Aug;43(373):325. PMID: 8373648; PMCID: PMC1372422.

[2] Dejong K, Olyaei A, Lo JO. Alcohol Use in Pregnancy. Clin Obstet Gynecol. 2019 Mar;62(1):142-155. doi: 10.1097/GRF.0000000000000414. PMID: 30575614; PMCID: PMC7061927.

[3] Greenberg JA, Bell SJ, Guan Y, Yu YH. Folic Acid supplementation and pregnancy: more than just neural tube defect prevention. Rev Obstet Gynecol. 2011 Summer;4(2):52-9. PMID: 22102928; PMCID: PMC3218540.

[4] https://www.nih.gov/news-events/news-releases/moderate-daily-caffeine-intake-during-pregnancy-may-lead-smaller-birth-size

 [5] Yoon I, Slesinger TL. Radiation Exposure In Pregnancy. [Updated 2023 May 1]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551690/

Poraďte se se svým lékařem, než začnete se suplementací výživových doplňků. Veškeré informace uvedené v tomto článku slouží pouze ke vzdělávacím účelům a nejsou náhradou lékařské diagnózy. Nelze je tedy považovat za lékařskou radu nebo doporučenou léčbu.

Michaela Bachratá, lékařka a copywriterka
Psaní je její srdcová záležitost. Nejčastěji se díky svému přesahu do zdravotnictví věnuje medicínským tématům, ale blízká jí jsou i lifestyle témata, týkající se například zdravého životního stylu, psychologie nebo mateřství a rodičovství. Je závislá na sbírání kilometrů v běžeckých teniskách a ráda medituje při józe.