Co nedělat v těhotenství: Můžete mýt okna nebo si dát horkou vanu?

Těhotenství není jen radost z očekávání nového života, ale také období plné otázek: Co vlastně mohu jíst? Nevadí, když budu pokračovat ve cvičení? A čemu se vyvarovat v těhotenství? Pokud si nejste jistá v kramflecích a už se ztrácíte v dobře míněných radách maminek z internetu, tchyně nebo kamarádek, tento článek je pro vás. Posvítíme si na to, co se nesmí dělat v těhotenství, a odhalíme vám, jak je to se zvedáním těžkých věcí, teplými koupelemi nebo umýváním oken v těhotenství. 

tehotna-zena-brisko

Obsah

Pokud jste právě těhotná, možná občas z jedné strany slýcháte, že byste se měla šetřit, a z druhé zase, že těhotenství není nemoc a je potřeba být aktivní. Jak to tedy je? Čemu se vyhnout v těhotenství a co naopak není až takový problém?

Doporučené produkty pro těhotné

Zvedání těžkých věcí v těhotenství

S miminkem na cestě raději zapomeňte na vláčení těžkých nákupů nebo přesouvání nábytku. Taháním těžkých věcí v těhotenství se totiž vystavujete určitým rizikům. Podle vědců je fyzicky náročná práce v tomto období spojena se zvýšenou pravděpodobností předčasného porodu, nebo dokonce potratu. Může také způsobit nízkou porodní váhu novorozence [1].

To však nejsou jediné potíže, co hrozí při zvedání těžkých věcí v těhotenství. Některé studie zmiňují také preeklampsii [1], stav nebezpečný pro matku i dítě, který je charakterizován vysokým krevním tlakem a přítomností bílkovin v moči. Její přesné příčiny nejsou zcela známy, někteří vědci však předpokládají, že zvedání těžkých věcí v těhotenství by mohlo mít vliv. Další možné rizikové faktory jsou také obezita, věk matky (méně než 20 nebo více než 35 let) nebo třeba rodinná anamnéza.

zvedani-tezkych-veci

Dalším důvodem, proč se nemají zvedat těžké věci v těhotenství, je také to, že může dojít k poranění pohybového aparátu maminky. V důsledku změny těžiště a uvolnění kloubů se zvyšuje pravděpodobnost úrazu, hlavně v případě, že není dodržována správná technika.

To však rozhodně neznamená, že nesmíte dělat vůbec nic. Jedna z provedených studií například naznačuje, že občasné nošení těžších věcí nevadí, ale zvedání závaží nad 12 kg více než 50× týdně může zvýšit riziko předčasného porodu u žen, které přestanou pracovat před 32. týdnem těhotenství [2].

Hodně také záleží na vašem životním stylu před porodem. Pokud jste ve fitku jako doma a věnujete se silovému tréninku, určitě pro vás platí trochu jiná pravidla než pro maminky, které předtím tolik fyzické aktivity neměly. Podle studií může být silový trénink během těhotenství prospěšný hned několika způsoby, včetně snížení rizika gestačního diabetu, udržení přiměřeného gestačního přírůstku hmotnosti a přípravy těla na vytrvalost potřebnou během porodu [3,4]. Posilování je však doporučováno spíše v případech, kdy už s ním má nastávající maminka zkušenost před otěhotněním, a i tak by mělo být prováděno pod odborným dohledem.

zena-cvici

Sečteno a podtrženo, občasné zvedání těžších věcí v těhotenství nemusí být vždy problém, ale určitě to nepřehánějte a pro jistotu vše konzultujte se svým ošetřujícím lékařem. Následky tahání těžkých věcí v těhotenství totiž mohou být více než nepříjemné. Pokud jste zvyklá pravidelně posilovat, těhotenství by vám v tom nemělo bránit, ale je potřeba upravit tréninkový plán a opět vše probrat s profesionálem, který vás navede na správnou cestu.

Proč se neohýbat v těhotenství?

Pokud vás zajímá, jaké pohyby nedělat v těhotenství, ohýbání je rozhodně první na seznamu. Proč ho odborníci doporučují omezit a radí při zvedání předmětů ze země raději pokleknout nebo podřepnout? Je to opět kvůli tomu, že s rostoucím bříškem se mění těžiště těla. Při neopatrném ohýbání v pase může dojít ke ztrátě rovnováhy, což by mohlo vést k pádu, který by ohrozil jak matku, tak dítě​. I když si při předklonu dáte pozor, je potřeba si uvědomit, že těhotné mají často kolísavý tlak, takže hrozí, že se vám může zamotat hlava.

Některé studie také zkoumaly vliv ohýbání na riziko předčasného porodu. A i když existují určité důkazy, že dlouhodobé ohýbání (např. ohýbání trupu déle než hodinu denně) během pozdějších fází těhotenství by s předčasným porodem mohlo souviset, nejsou úplně přesvědčivé a je potřeba dalšího výzkumu [5].

tehotna-zena-sedi-na-posteli

Důvody, proč se neohýbat v těhotenství, se tedy týkají hlavně toho, že můžete snadno ztratit rovnováhu a ublížit si. Samotný pohyb jako takový je spíše nepohodlný, a to hlavně v pozdějších fázích těhotenství. Může způsobit krátkodobé dýchací potíže nebo pocit tlaku na hrudník a břicho, což je velmi nepříjemné.

Proč se v těhotenství nesmí zvedat ruce?

V minulosti se zvedání rukou v těhotenství zakazovalo, protože se věřilo, že může způsobit zamotání miminka do pupeční šňůry. Jde však o mýtus, který není podložen žádnou vědou. Jediný problém může nastat v tom, že pro vás bude zvedání rukou náročnější. Rozsah pohybu a síla potřebná k jeho dosažení totiž mohou být ovlivněny fyzickými změnami, ke kterým s rostoucím bříškem dochází.

I přesto však doporučujeme některé činnosti, při kterých zvedáte ruce do výšky, omezit. Konkrétně jde například o věšení záclon nebo mytí oken v těhotenství, kdy může dojít k namáhání přímých břišních svalů. Tyto činnosti jsou navíc často spojeny s nebezpečným balancováním na stoličce nebo na štaflích a s nadměrným zatížením zad, které už i tak v těhotenství dostávají zabrat.

uklid

Horké koupele v těhotenství vynechte

Teplá vana v těhotenství může být skvělým způsobem, jak si na chvíli odpočinout, uvolnit svaly a zbavit se stresu, a to především v poslední fázi gravidity. Některé studie také naznačují, že teplé koupele mohou ulevit od bolesti i přímo během porodu, samozřejmě pod odborným lékařským vedením [6].

V prvním trimestru, který je nejrizikovějším obdobím, se však nastávajícím maminkám doporučují spíše sprchy. Při koupelích v těhotenství je totiž velmi důležité hlídat teplotu vody – ta nikdy nesmí být horká! Horké koupele, které zvýší vaši tělesnou teplotu nad 39 °C, s sebou přinášejí riziko komplikací, jako jsou defekty neurální trubice nebo potrat, zejména během prvního trimestru [7]. Pozor dejte také na čas, který ve vaně strávíte, nemělo by to být více než 15 minut.

vana-v-tehotenstvi

Tip: Pro horké sprchy v těhotenství platí stejná pravidla, vířivkám a saunám byste se měla vyhnout úplně.

Jaké jsou následky leknutí v těhotenství?

Traduje se, že leknutí v těhotenství způsobí, že na kůži miminka se vytvoří takzvaný oheň (hemangiom). Nic takového však není pravda, leknutí samo o sobě nepředstavuje žádné riziko. Můžete pak sice zaznamenat zvýšenou aktivitu plodu, ale to je normální, dítě pouze reaguje na změny v těle matky​.

Je potřeba si uvědomit, že zatímco krátkodobý stres, jako je leknutí, pravděpodobně nepředstavuje žádné riziko, chronický stres může mít negativní dopady na těhotenství. Dlouhodobě vysoké hladiny stresu mohou přispívat ke komplikacím, jako je předčasný porod nebo nízká porodní váha. Více o tomto tématu si můžete přečíst v našem článku „Stres v těhotenství“.

Kofein v těhotenství

Během těhotenství je vhodné snížit příjem kofeinu, své oblíbené kávy se však úplně vzdát nemusíte. Podle většiny studií si můžete dopřát přibližně 200 až 300 mg kofeinu denně. Vyšší příjem však už může být spojen se zvýšeným rizikem potratu, nižší porodní hmotností miminka nebo s předčasným porodem [8].

salek-kavy

Dobrou volbou nejsou ani energy drinky v těhotenství, protože mimo kofein obsahují i další stimulanty, jako je taurin, guarana a ženšen, a také vysoké hladiny cukru. Bezpečnost těchto kombinovaných složek pro nastávající maminky nebyla dobře ověřena, takže jejich konzumace je riskantní.

Tip: Co můžete jíst a co je lepší v těhotenství vynechat, jsme rozebrali v těchto článcích:

Co nedělat v 9. měsíci těhotenství?

Nyní už víte, čemu se jako nastávající maminka vyhnout. V posledních měsících těhotenství si mimo vše výše zmíněné dejte pozor také na dlouhodobé stání. Některé výzkumy naznačují, že pokud stojíte více než 4 hodiny, může se zvýšit riziko předčasného porodu a snížit průtok krve k plodu. Proto si dělejte pravidelné přestávky.

Doporučené produkty pro těhotné

Těhotenství je jedinečné období, které přináší nejen radost, ale i nové výzvy. Naslouchejte svému tělu, respektujte jeho potřeby a nezapomínejte konzultovat své otázky s odborníky.

Zdroje:

[1] Cai, C., Vandermeer, B., Khurana, R., Nerenberg, K., Featherstone, R., Sebastianski, M., & Davenport, M. (2020). The impact of occupational activities during pregnancy on pregnancy outcomes: a systematic review and meta-analysis.. Obstetric Anesthesia Digest. https://doi.org/10.1097/01.aoa.0000719448.05384.08.

[2] Ahlborg, G., Bodin, L., & Hogstedt, C. (1990). Heavy lifting during pregnancy--a hazard to the fetus? A prospective study.. International journal of epidemiology, 19 1, 90-7 . https://doi.org/10.1093/IJE/19.1.90.

[3] Brown, L. (2002). Resistance Training During Pregnancy. Strength and Conditioning Journal, 24, 53. https://doi.org/10.1519/00126548-200204000-00013.

[4] Muktabhant, B., Lawrie, T., Lumbiganon, P., & Laopaiboon, M. (2015). Diet or exercise, or both, for preventing excessive weight gain in pregnancy.. The Cochrane database of systematic reviews, 6, CD007145 . https://doi.org/10.1002/14651858.CD007145.pub3.

[5] Bonzini, M., Coggon, D., Godfrey, K., Inskip, H., Crozier, S., & Palmer, K. (2009). Occupational physical activities, working hours and outcome of pregnancy: findings from the Southampton Women’s Survey. Occupational and Environmental Medicine, 66, 685 - 690. https://doi.org/10.1136/oem.2008.043935.

[6] Brown, C. (1982). Therapeutic effects of bathing during labor.. Journal of nurse-midwifery, 27 1, 13-6 . https://doi.org/10.1016/0091-2182(82)90128-8.

[7] Ravanelli, N., Casasola, W., English, T., Edwards, K., & Jay, O. (2018). Heat stress and fetal risk. Environmental limits for exercise and passive heat stress during pregnancy: a systematic review with best evidence synthesis. British Journal of Sports Medicine, 53, 799 - 805. https://doi.org/10.1136/bjsports-2017-097914.

[8] Paula, T., Shang, F., Chiarini-Garcia, H., & Almeida, F. (2017). Caffeine Intake during Pregnancy: What Are the Real Evidences?. Journal of Pharmacy and Pharmacology, 5. https://doi.org/10.17265/2328-2150/2017.05.004.

 

Poraďte se se svým lékařem, než začnete se suplementací výživových doplňků. Veškeré informace uvedené v tomto článku slouží pouze ke vzdělávacím účelům a nejsou náhradou lékařské diagnózy. Nelze je tedy považovat za lékařskou radu nebo doporučenou léčbu.

 

Barbora Zemková, digitální markeťačka a vizážistka
Propojuje znalosti různých oborů při práci na projektech z oblasti zdraví a krásy. Věří, že životní styl přímo ovlivňuje to, jak vypadáme, a proto se zaměřuje nejen na líčení a kosmetiku, ale také na stravu, pohyb či spánek. Při tvorbě obsahu se opírá jak o odborné studie, tak i o vlastní zkušenosti z testování produktů. Pracovala na obsahové a SEO strategii pro e-shopy GlowUp, Zdravysvet.sk, KocosBeauty a nyní už více než rok tvoří (nejen) texty pro Pure rituals.