Pytle pod očima: Odstranění tohoto neduhu může být jednodušší, než si myslíte

Pytle pod očima jsou otoky nebo kožní vaky, které se objevují pod dolními víčky. Příčin je celá řada a ačkoli jde o poměrně běžný estetický problém, nabízí se spousta metod, jak ho řešit. Takže co pomáhá na otoky pod očima a jak pytle pod očima odstranit? V jakých případech naznačují vaky pod očima nemoc a jak spolu souvisí otoky pod očima a ledviny? Na všechny tyto otázky pro vás máme odpovědi!

pytle-pod-ocima

Obsah

Pytle pod očima: Příčiny

Pokožka v oční oblasti je velmi tenká a jemná, takže jakákoliv změna je téměř okamžitě vidět. Váčky pod očima často vznikají kvůli stárnutí a slábnutí tkáně kolem očí. Může také docházet k lokálnímu zadržování tekutin, které se v oblasti pod očima hromadí a způsobují tak jejich oteklý vzhled. Dalším faktorem vaků pod očima může být přesun a následné hromadění tukové tkáně z oblasti oka pod spodní víčko.  

Kromě věku a stárnutí existují i další příčiny váčků pod očima: 

  • Genetika: Dědičné faktory mohou ovlivnit strukturu pleti a krevních cév, což může přispět k tvorbě tmavých kruhů a pytlů.
  • Nedostatek spánku a chronická únava: Kvalita spánku má zásadní vliv na vzhled pleti a jeho nedostatek může způsobit, že pokožka pod očima působí povadle, otekle a bledě. 
  • Zadržování tekutin: Nadměrná konzumace soli nebo hormonální změny mohou vést k zadržování vody, což způsobuje otoky a vodnaté váčky pod očima.
  • Alkohol a kouření: Tyto návyky mohou přispět k rychlejšímu stárnutí pleti a zvýšené tvorbě tmavých kruhů a pytlů pod očima. Alkohol navíc dehydratuje a nikotin vyčerpává organismu zásoby vitamínu C.
  • Nadměrná expozice slunci: UV záření může poškodit kolagen a elastin v pleti, což vede ke její ztrátě elasticity a pevnosti, a přispívá k tvorbě jemných vrásek v okolí očí. V důsledku přílišného slunění také může docházet k hyperpigmentaci, což zvýrazní nejen váčky pod očima, ale také tmavé kruhy. 
  • Alergie a ekzémy: Reakce na alergeny mohou způsobit zánět a zadržování tekutin v oblasti očí, což vede k nateklým vakům pod očima, zarudnutí a hyperpigmentaci.

cigareta

Jak se zbavit pytlů pod očima

Co na pytle pod očima platí? To nejlepší, co můžete pro kvalitu své pleti udělat a jak se zbavit váčků pod očima, je pečovat o ni primárně zevnitř. To znamená v první řadě se zaměřit na kvalitní jídelníček bohatý na vitamíny a minerály, hlavně na vitamín C a vitamín E, které mohou pomoci zpevnit pleť a zlepšit tak její kvalitu a vzhled. Pokud v oblasti zdravého stravování tápete, přečtěte si náš článek o potravinové pyramidě.

Dodávejte tělu také potraviny bohaté na kolagen. To je protein, který zajišťuje správnou strukturu a pevnost pokožky, kostí a pojivových tkání. Příkladem takové potraviny je například silný hovězí nebo kuřecí vývar, při jehož vaření se kolagen uvolňuje z vařených kostí a kloubů. Protože si pravděpodobně vývar nedopřáváte každý den, variantou pro vás může být kolagen ve formě doplňku stravy, který vám zajistí potřebnou dávku tohoto proteinu každý den.

💡 TIP: Na trhu je kolagenů celá řada a vybrat ten správný není jednoduché. Přečtěte si, jak a podle čeho vybírat ten nejlepší!

Protože někdy mohou být pytle pod očima způsobeny anémií, která se ani nemusí nijak jinak projevovat, pomoci mohou potraviny bohaté na železo, jako je červené maso, mořské plody, fazole nebo listová zelenina. I zde můžete sáhnout po kvalitním doplňku stravy železa, abyste si zajistili dostatečný příjem tohoto minerálu. Železo je vhodné kombinovat s vitamínem C, což náš doplněk stravy zařídí za vás, protože ho již obsahuje. Důvod je prostý – pomocí vitamínu C se významně zvyšuje vstřebatelnost železa. [1]

Dopřejte tělu pořádnou dávku hydratace, a to zejména čisté vody. Naopak je vhodné omezit sůl, aby se předešlo nadměrnému zadržování tekutin, a vyhýbat se alkoholu a kouření, tedy zlozvykům, které prokazatelně přispívají k rychlejšímu stárnutí pleti a pytlům pod očima tedy rozhodně neprospívají. 

V neposlední řadě dostatečně spěte, kvalitní spánek totiž pomáhá (nejen) regeneraci pleti. Můžete také zkusit si při spánku podložit hlavu dalším polštářem – zvýšená poloha hlavy zabrání hromadění tekutin a podpoří jejich odtok z oblasti obličeje, čímž zamezuje tvorbě otoků.

zena-nemuze-spat

💡 TIP: Pokud máte se spánkem potíže a večer nemůžete „zabrat“, přečtěte si náš článek Jak rychle usnout? 10 tipů pro lepší spánek!

Domácí metody a babské rady, jak na pytle pod očima

Babské rady na váčky pod očima káží chladit, chladit a chladit. Aplikace studených obkladů na tuto citlivou oblast může napomoci zúžení krevních cév a lokálnímu zmírnění otoku. Kromě klasiky ve formě studeného hadříku nebo kostek ledu můžete využít i další předměty, které jistě máte doma – nachladit v ledničce kovovou lžičku, plátky salátové okurky nebo sáček mražené zeleniny

Chladivý efekt vám (možná) překvapivě poskytnou i již vylouhované a taktéž vychlazené čajové sáčky. A jak na váčky pod očima působí? Čaj totiž obsahuje nejen kofein a antioxidanty, které příznivé podporují krevní oběh a zužují cévy, ale také mohou mít protizánětlivé účinky – zejména zelený čaj. [2]

okurky-na-oci

Neinvazivní odstranění váčků pod očima nabízí kosmetika

Oční krém

Citlivá oblast očního okolí vyžaduje speciální péči. Vyberte si proto oční krém, ideálně s obsahem kyseliny hyaluronové, kofeinu nebo retinolu. Kofein podporuje krevní oběh, kyselina hyaluronová je zase známá pro své hydratační a vyhlazující schopnosti. Retinol je forma vitamínu A, která stimuluje obnovu buněk a produkci kolagenu. Pomáhá tak v dlouhodobém horizontu zpevnit pokožku a zlepšit její texturu, což může redukovat výskyt jemných vrásek. Nižší koncentrace retinolu najdete ve volně prodejných produktech, silnější přípravky jsou dostupné na předpis od dermatologa. A pozor – pokud jste těhotná nebo kojíte, retinolovým krémům se v těchto fázích života vyhýbejte. [3] 

Chraňte svou pleť před sluncem…

...a používejte každý den krém s ochranným slunečním faktorem (SPF – sun protection factor). Tyto krémy jsou důležité nejen pro prevenci poškození pokožky UV zářením, ale i pro ochranu citlivé oblasti kolem očí, což může pomoci předcházet vzniku tmavých kruhů, pytlů i vrásek a celkově udržet zdravější vzhled pokožky. Mimo jiné používání krémů s SPF úzce souvisí i s prevencí rakoviny kůže (melanomu).

kremy-na-oci

Estetické ošetření

Dermatolog nebo estetický lékař vám může doporučit specializované kosmetické procedury nebo lékařské zákroky, které vám pomohou k trvalejšímu odstranění váčků pod očima.

Možností je celá řada: 

  • Výplně kyselinou hyaluronovou (dermální výplně): Kyselina hyaluronová aplikovaná do oblasti pod oči vyplní „povislou“ oblast a celkově vyhladí přechod mezi očima a tvářemi.
  • Botox: Uvolní svaly, čímž zjemní vrásky a sníží viditelnost otoků.
  • Laserová terapie: Stimuluje tvorbu kolagenu, zpevňuje pokožku a zlepšuje její texturu. Také pomáhá s lokální hyperpigmentací.
  • Chemický peeling: Odstraní povrchové vrstvy pokožky, což podpoří regeneraci a zlepší texturu a tón pleti, rovněž pomáhá redukovat hyperpigmentace.
  • Mikrojehličkování (microneedling): Pomocí malých jehliček se stimuluje tvorba kolagenu a elastinu, čím dochází ke zpevnění pokožky. 
  • Blefaroplastika (plastika očních víček): Jednou provždy vás pytlů pod (i nad) očima může zbavit operace očních víček. Při tomto chirurgickém zákroku se odstraňuje přebytečná kůže a tuk.

Kdy vyhledat lékaře?

Pokud na pytle pod očima nepomáhají domácí metody ani změna životního stylu, vznikly náhle, jsou výrazně asymetrické nebo jsou doprovázeny dalšími zdravotními příznaky, jako jsou bolesti hlavy, problémy se zrakem, lokální zarudnutí nebo potíže s dýcháním, neváhejte a konzultujte svůj problém s odborníkem. Dlouhotrvající otoky pod očima mohou naznačovat například problémy s ledvinami. Lékař vám pomůže najít vhodné řešení také v situaci, pokud jsou pytle pod očima dlouhodobé a znepříjemňují vám každodenní fungování.

 kdy-vyhledat-lekare

Pytle pod očima mohou být způsobeny různými faktory, například stárnutím, genetikou, nedostatkem spánku, dehydratací nebo nezdravou stravou. K otokům v oční oblasti přispívá také nadměrný příjem soli, alergie či kouření. Prvním krokem, jak na vaky pod očima, je zdravý životní styl, rychlou úlevu přinášejí studené obklady. Z dlouhodobého hlediska se vyplatí vybrat vhodný oční krém s kyselinou hyaluronovou, kofeinem či retinolem, a pokud je problém výraznější, obtěžující nebo neustupující, pomoci může estetický lékař, který doporučí konkrétní procedury nebo zákroky pro odstranění pytlů pod očima.

 

Zdroje:

[1] Lynch SR, Cook JD. Interaction of vitamin C and iron. Ann N Y Acad Sci. 1980;355:32-44. doi: 10.1111/j.1749-6632.1980.tb21325.x. PMID: 6940487

[2] Musial C, Kuban-Jankowska A, Gorska-Ponikowska M. Beneficial Properties of Green Tea Catechins. Int J Mol Sci. 2020 Mar 4;21(5):1744. doi: 10.3390/ijms21051744. PMID: 32143309; PMCID: PMC7084675.

[3] https://www.aocd.org/page/Retinoidstopical?&hhsearchterms=%22retinol%22

 

Poraďte se se svým lékařem, než začnete se suplementací výživových doplňků. Veškeré informace uvedené v tomto článku slouží pouze ke vzdělávacím účelům a nejsou náhradou lékařské diagnózy. Nelze je tedy považovat za lékařskou radu nebo doporučenou léčbu.

Michaela Bachratá, lékařka a copywriterka
Psaní je její srdcová záležitost. Nejčastěji se díky svému přesahu do zdravotnictví věnuje medicínským tématům, ale blízká jí jsou i lifestyle témata, týkající se například zdravého životního stylu, psychologie nebo mateřství a rodičovství. Je závislá na sbírání kilometrů v běžeckých teniskách a ráda medituje při józe.