Garance dodání pod stromeček! Objednejte na Purerituals.cz do 18. 12. a my vám garantujeme, že váš balíček dorazí včas pod vánoční stromeček! Nečekejte, ať máte svátky bez stresu.

První trimestr: Čeho se vyvarovat, co jíst a jak toto období zvládnout

První trimestr těhotenství je nejzranitelnější a zároveň nejdůležitější fází, kdy se v těle ženy odehrává mnoho zásadních změn. Během těchto prvních třech měsíců se vyvíjejí základy všech orgánových systémů dítěte, zatímco tělo matky prochází hormonální bouří, což se neobejde bez viditelných příznaků. V tomto článku se dozvíte, jak dlouho trvá první trimestr, čemu se v prvním trimestru vyvarovat i jaká s sebou přináší první trimestr rizika. Závěrem se těšte na praktické tipy, jak se poprat s jednou z nejčastějších nepříjemností prvního trimestru.

prvni-trimestr

Obsah

Co je první trimestr těhotenství a jak dlouho trvá?

Celé těhotenství trvá obvykle 40 týdnů (+- 2 týdny), tedy přibližně 9 měsíců, avšak pozor – 10 lunárních měsíců. První trimestr je jeho úvodní část a začíná se počítat od prvního dne poslední menstruace, tedy ještě tedy před samotným oplodněním. Konec prvního trimestru se počítá k poslednímu dni 13. týdne (tedy 12+6 tt). Celé období tak odpovídá zhruba prvním 3 měsícům.

V 1. trimestru těhotenství dochází k oplodnění vajíčka, k jeho implantaci do děložní sliznice a prvotnímu vývoji embrya, kdy se tvoří základy všech hlavních orgánových systémů. Děloha se začíná zvětšovat, aby se rostoucímu embryu přizpůsobila, embryo se stává plodem od začátku 9. týdne těhotenství. Na konci prvního trimestru je již plod plně vyvinutý, a i když je stále velmi maličký, svým vzezřením už připomíná človíčka.

Zároveň je první trimestr to nejzranitelnější období celého vývoje. Ke spontánnímu potratu dochází přibližně v 10–20 % potvrzených těhotenství a často ještě předtím, než žena vůbec zjistí, že je těhotná. Riziko potratu výrazně klesá po uplynutí prvních 13 týdnů, kdy končí první trimestr.

Doporučené produkty:

 

Co se děje s tělem ženy v průběhu prvního trimestru?

V průběhu prvního trimestru dochází v těle ženy k mnoha zásadním změnám, které jsou reakcí na rostoucí embryo (následně plod) a jeho potřeby. Tyto změny připravují tělo na další průběh těhotenství a následný porod.

Hormonální změny

Jednou z nejvýznamnějších změn je dramatický nárůst těhotenských hormonů, zejména hormonu hCG (lidského choriového gonadotropinu), který je produkován placentou a pomáhá udržovat těhotenství. Dále se zvyšují hladiny progesteronu a estrogenu, které podporují růst dělohy a udržení její sliznice, podílí se na vývoji plodu a placenty nebo připravují mléčné žlázy na kojení. Také tělo matky chystají na nastávající porod, ale do té doby brání předčasným kontrakcím dělohy.

tehotenske-brisko

Fyzické změny

  1. Únava a zvýšená potřeba odpočinku a spánku: Únava v prvním trimestru je běžným příznakem, který zažívá mnoho žen kvůli hormonálním změnám, hlavně kvůli zvýšení hladiny progesteronu. Tělo intenzivně podporuje růst plodu, což vyžaduje hodně energie.
  2. Nevolnost a zvracení: Až 80 % těhotných žen zažívá „ranní“ nevolnosti, které se však často vůbec neobjevují pouze ráno, ale v průběhu celého dne. Po prvním trimestru většinou samy odeznívají.
  3. Změny v prsou: Prsa mohou být citlivá, oteklá, oblasti kolem bradavek (tzn. dvorce) mohou ztmavnout a mohou se na nich zvýrazňovat žilní pleteně. To vše kvůli přípravě mléčných žláz na kojení. 
  4. Častější močení: Rostoucí děloha začíná tlačit na močový měchýř a zároveň se zvyšuje průtok krve v malé pánvi. Oba tyto faktory mohou vést k častějšímu močení.
  5. Citlivější čich a nečekané chutě: Mnoho žen si všímá, že jsou citlivější na určité pachy a mohou mít změněné chuťové preference, nebo dokonce averze k určitým jídlům. Naopak po některých potravinách mohou ženy abnormálně prahnout, i když je mimo těhotenství nejsou schopny pozřít. Vzácností nejsou ani chutě na nejedlé věci (tzv. pica syndrom) – např. na hlínu, křídy nebo mýdlo. [1]
  6. Trávicí obtíže: Objevit se může například pálení žáhy, nepříjemné nadýmání nebo zácpa.
  7. Nárůst váhy: Váhový přírůstek během těhotenství je velice individuální záležitostí, ovšem mírně začíná již v období prvního trimestru.

cekame-miminko

Psychické změny

Hormonální změny mohou také významně ovlivňovat psychický stav ženy. Je běžné zažívat výkyvy nálad, podrážděnost, pocity úzkosti nebo naopak stavy nevysvětlitelné euforie. Jiný stav s sebou přináší spousty novinek, a obzvláště pokud se jedná o první těhotenství, ženy ho obvykle intenzivně emocionálně prožívají.

Nejčastější obavy maminek v prvním trimestru

Létání v prvním trimestru těhotenství

Létání v 1. trimestru těhotenství je obvykle považováno za bezpečné, a to vlastně až do 36. týdne, pokud však těhotenství probíhá fyziologicky, bez komplikací a nejsou přítomny žádné specifické zdravotní problémy. Před cestováním akorát zvažte svůj zdravotní stav, během letu se mohou zhoršit nevolnosti nebo únava. Při delších letech se doporučuje v rámci možností pravidelně hýbat, jelikož dlouhá imobilizace by mohla zvýšit riziko tromboembolické nemoci.

Obecně není doporučováno létat do příliš exotických destinací, kde je vyšší riziko nákazy infekcí. Vždy mějte s sebou po ruce těhotenskou průkazku a veškeré lékařské zprávy pro případ, že byste během cestování potřebovala vyhledat lékaře. [2]

letani-v-tehotenstvi

Teplá vana v prvním trimestru

Horká vana nebo vířivka – další často obávané situace v 1. trimestru těhotenství. Některé studie tvrdí, že horké vany mohou mít jistý podíl na vzniku vrozených vývojových vad (hlavně neurální trubice), jiné udávají míru závažnosti podle teploty vody, která zvyšuje také teplotu těla, a podle délky koupele, protože s delší dobou koupání se zvyšuje riziko průniku infekce k miminku. 

Obecně by se dalo koupání v horké vodě shrnout tak, že všeho moc škodí. V běžně teplé vodě (do 38°C) po přiměřenou dobu se vám ani vašemu miminku s největší pravděpodobností nic nestane. Teplá vana v prvním trimestru se tedy může stát oblíbenou relaxací nastávající maminky.

vana-v-tehotenstvi

Káva v prvním trimestru

Ani káva v těhotenství není zakázána, je však vhodné její konzumaci omezit. A to kvůli obsahu kofeinu, který může působit na vývoj plodu – jedná se totiž o stimulant, co proniká placentou a touto cestu může ovlivnit srdeční frekvenci a metabolismus plodu. Většina zdravotnických organizací, včetně Světové zdravotnické organizace (WHO) a Amerického kongresu porodníků a gynekologů (ACOG), doporučuje, aby těhotné ženy omezily svůj denní příjem kofeinu na maximálně 200–300 mg denně, což odpovídá zhruba dvěma šálkům kávy. [3]

Nadměrná konzumace kofeinu může být spojována se zvýšeným rizikem potratu a nízké porodní hmotnosti [4], rovněž může narušit spánek a způsobit tělesný neklid. Pokud se kávy v těhotenství v prvním trimestru odmítáte vzdát, variantu může představovat bezkofeinová verze nebo bylinné čaje. Mějte však na paměti, že kofein se nenachází jen v kávě, ale i v dalších nápojích, jako jsou některé čaje nebo energetické nápoje, a v některých potravinách, jako je čokoláda nebo ořechy.

kava-v-tehotenstvi

Sport a plavání v prvním trimestru

Těhotná žena může s klidnou duší pokračovat se sportem v těhotenství v prvním trimestru, pokud na něj byla již před otěhotněním zvyklá. Ovšem za předpokladu, že bude poslouchat své tělo, nebude se snažit dosáhnout vrcholových výkonů a nehrozí jí zranění (např. při kontaktních sportech). Pohyb a pravidelná fyzická aktivita během těhotenství jsou dokonce velmi prospěšné, protože pomáhají udržovat zdravou hmotnost, zlepšují krevní oběh, posilují svaly a snižují riziko některých komplikací, jako je například těhotenská cukrovka. Zároveň připravují tělo na fyzickou zátěž spojenou s porodem, přispívají k lepší psychické pohodě a zlepšují kvalitu spánku.

Doporučuje se, aby tepová frekvence těhotné ženy nepřekročila 140 úderů za minutu, avšak to je hodně obecné tvrzení. Důležité je hlavně naslouchat svému tělu a přizpůsobit intenzitu cvičení nárokům těhotenství. Během aktivity by žena měla být schopná volně konverzovat.

cviceni-v-tehotenstvi

Během prvního trimestru může těhotná žena bezpečně také plavat, pokud se cítí dobře a nemá žádné zdravotní komplikace. Plavání v prvním trimestru je skvělou formou fyzické aktivity, která pomáhá udržovat tělo v kondici, aniž by nadměrně zatěžovala klouby a páteř, což je s přibývající hmotností během těhotenství obzvlášť důležité. Voda navíc poskytuje pocit nadlehčení a může ulevit od těhotenských nevolností nebo stresu. Je však důležité, aby žena plavala v čistém a bezpečném prostředí

Bolest břicha v prvním trimestru ale běžným příznakem rozhodně není ani při fyzické aktivitě. Pokud by se objevila, je lepší vyhledat lékaře.

Čemu se vyvarovat v prvním trimestru

Alkohol, cigarety a drogy 

Těm se během těhotenství vyhýbejte velkým obloukem. Alkohol může způsobit závažné vrozené vady, mentální postižení a poruchy růstu, známé jako fetální alkoholový syndrom [5]. Kouření cigaret zvyšuje riziko potratu, předčasného porodu a nízké porodní hmotnosti, a navíc může negativně ovlivnit vývoj plic a mozku dítěte. Drogy mohou způsobit celou řadu problémů, od vrozených vad až po závislost novorozence na těchto látkách.

alkohol-v-tehotenstvi

Intenzivní fyzická námaha a zvedání těžkých věcí v prvním trimestru těhotenství

Nadměrně těžké aktivity mohou nepříznivě působit na průběh těhotenství a zvýšit riziko potratu nebo předčasného porodu. Protože se během těhotenství mění tělesná mechanika a rovnováha, vzniká také vyšší riziko úrazů. Zároveň se vyvíjí nadměrný tlak na břišní stěnu a páteř, což může vést ke zvýšenému riziku kýly a k bolestem zad

Nedostatek spánku a stres

Přitom spánek v těhotenství v prvním trimestru je tak důležitý! Nedostatek spánku je však problémem obecně celé naší populace.

V prvním trimestru únava přichází často, což je zcela běžné – tělo ženy prochází náročným energetickým stavem a řadou změn. Spánek pomáhá tělu regenerovat a obnovovat energii potřebnou pro vyrovnání energetických nároků a podporu růstu a vývoje plodu. Kvalitní spánek také podporuje imunitní systém, snižuje stres a přispívá k celkovému psychickému a fyzickému zdraví. Naopak jeho nedostatek nejen že vede k únavě a podrážděnosti, ale také ke zvýšenému riziku těhotenských komplikací (např. vysoký krevní tlak) a může negativně ovlivnit porodní průběh a zotavení po porodu. 

zmuchlane-periny

TIP: Problematice nadměrného stresu jsme věnovali samostatný článek, ve kterém se dozvíte, jaký může mít stres vliv na dítě a jak s ním efektivně bojovat. Přečíst si můžete také náš přehledový článek o tom, jak se vlastně na začátku těhotenství chovat a čeho se v 1. trimestru vyvarovat.

Co jíst v prvním trimestru

Během 1. trimestru těhotenství se doporučuje konzumovat pestrou a vyváženou stravu, která zahrnuje dostatek ovoce a zeleniny, obilovin (hlavně celozrnných), bílkovin, zdravých tuků a vlákniny. Zdravá strava v těhotenství v 1. trimestru podporuje správný vývoj plodu a zajišťuje těhotné ženě potřebnou energii. Během těhotenství ale v žádném případě neplatí slavná fráze „jíst za dva“, příjem těhotné ženy by se měl zvednout přibližně o pouhých 300 kcal denně.

Nejen strava v těhotenství v 1. trimestru je důležitá, zásadní je také příjem vitamínů. Nejvíce by se mělo dbát na příjem kyseliny listové, a to klidně i několik měsíců před samotným početím. Suplemetace kyseliny listové v 1. trimestru se významně podílí na snížení rizika vrozených vad nervové trubice. To ale není vše! Jaké další vitamíny pro těhotné jsou důležité, to si přečtěte v tomto článku

A co nejíst v prvním trimestru a jakým potravinám se vyhnout? Těhotná žena by měla omezit konzumaci průmyslově zpracovaných potravin a zcela se vyhnout syrovým nebo nedostatečně tepelně upraveným pokrmům, které mohou představovat riziko infekce.

co-jist-v-tehotenstvi

6 tipů na nevolnosti aneb jak přežít první trimestr

Jak dlouho trvá 1. trimestr a kdy už skončí? Nebojte! Přečtěte si následující tipy, které vám mohou pomoci zmírnit nevolnosti a přinést úlevu, kterou tak zoufale hledáte.

  • Jezte menší a častější porce jídla: Udržování mírně plného žaludku může nevolnosti snížit.
  • Snídaně je základ: A to i v případě, že nejste snídací typ. Po delší době půstu v noci těhotných ženám velmi pomáhá, když hned po ránu něco sní – ať už to bude na živiny bohatá vícechodová snídaně, nebo jen pár piškotů z nočního stolku. 
  • Vyhýbejte se spouštěčům: Pokud už víte, jaké potraviny vám nedělají dobře, prostě se jim obloukem vyhněte. 
  • Dostatečně pijte: Můžete vyzkoušet malé doušky vody po celý den nebo sáhněte po ledových kostkách.
  • Zázrak jménem zázvor: Zázvor je známý pro své schopnosti zmírnit nevolnosti. Uvařte si zázvorový čaj, mlsejte zázvorové bonbony a lízátka nebo můžete vyzkoušet doplňky stravy obsahující zázvor.
  • Zkuste vitamín B6: Také určité vitamíny v těhotenství v 1. trimestru mohou pomoci – některé nové studie ukazují, že vitamín B6 je jedním z nich [6].

Doporučené produkty

 

První trimestr těhotenství je časem plným změn, kdy se vaše tělo přizpůsobuje novému životu, který se v něm vyvíjí. I když toto období může přinášet nejrůznější obavy a výzvy, správná péče o sebe sama a dodržování doporučení může přispět k hladkému průběhu těhotenství. Mějte na paměti, že každé těhotenství je unikátní a přístup, který funguje pro jednu ženu, nemusí být vždy vhodný pro jinou. Naslouchejte svému tělu, důvěřujte svým instinktům a nebojte se konzultovat své obavy s odborníkem. 

 

Zdroje:

[1] López LB, Ortega Soler CR, de Portela ML. La pica durante el embarazo: un trastorno frecuentemente subestimado [Pica during pregnancy: a frequently underestimated problem]. Arch Latinoam Nutr. 2004 Mar;54(1):17-24. Spanish. PMID: 15332352.

[2] Csorba R, Tsikouras P. Air travel during pregnancy. Hippokratia. 2017 Jan-Mar;21(1):62. PMID: 29904265; PMCID: PMC5997026.

[3] https://www.who.int/tools/elena/interventions/caffeine-pregnancy

 [4] https://www.nih.gov/news-events/news-releases/moderate-daily-caffeine-intake-during-pregnancy-may-lead-smaller-birth-size

 [5] Dejong K, Olyaei A, Lo JO. Alcohol Use in Pregnancy. Clin Obstet Gynecol. 2019 Mar;62(1):142-155. doi: 10.1097/GRF.0000000000000414. PMID: 30575614; PMCID: PMC7061927.

[6] Jayawardena R, Majeed S, Sooriyaarachchi P, Abeywarne U, Ranaweera P. The effects of pyridoxine (vitamin B6) supplementation in nausea and vomiting during pregnancy: a systematic review and meta-analysis. Arch Gynecol Obstet. 2023 Oct;308(4):1075-1084. doi: 10.1007/s00404-023-06925-w. Epub 2023 Jan 31. PMID: 36719452.

 

Poraďte se se svým lékařem, než začnete se suplementací výživových doplňků. Veškeré informace uvedené v tomto článku slouží pouze ke vzdělávacím účelům a nejsou náhradou lékařské diagnózy. Nelze je tedy považovat za lékařskou radu nebo doporučenou léčbu.

Michaela Bachratá, lékařka a copywriterka
Psaní je její srdcová záležitost. Nejčastěji se díky svému přesahu do zdravotnictví věnuje medicínským tématům, ale blízká jí jsou i lifestyle témata, týkající se například zdravého životního stylu, psychologie nebo mateřství a rodičovství. Je závislá na sbírání kilometrů v běžeckých teniskách a ráda medituje při józe.