Už jste někdy zažili nepříjemný tlak nebo divný pocit cizího tělesa v krku? Špatně se vám polyká, hůře se mluví a vy nevíte, co s tím? Pak pravděpodobně máte potíže nazývané lidově jako knedlík v krku. Čtěte dál a zjistěte, jak souvisí s psychikou, jaké jsou další příčiny, co vám od nepříjemností pomůže a jak na knedlík v krku fungují babské rady.
Obsah
- Pocit cizího tělesa v krku: Příčiny mohou být různé
- Jak se zbavit pocitu cizího tělesa v krku?
- Co říkají babské rady: Jak na knedlík v krku?
- Když nic z výše uvedeného nesedí, řešte divný pocit v krku s lékařem
Pocit cizího tělesa v krku: Příčiny mohou být různé
- Psychologické a psychiatrické příčiny
- Problémy s krční páteří
- Gastroezofageální reflux
- Zvětšená štítná žláza
- Zánětlivá onemocnění hltanu a hrtanu, angína
- Opravdu přítomné cizí těleso
- Další příčiny
Jak se zbavit pocitu cizího tělesa v krku?
Existuje mnoho důvodů, proč můžete pociťovat „knedlík v krku“. Jak se ho zbavit? Prvním krokem k úspěchu je právě identifikace příčiny, podle toho se odvíjí následná léčba.
Když pocit knedlíku v krku způsobuje psychika
Problémy psychického rázu jsou nejčastější příčinou pocitu cizího tělesa v krku. Nadměrný stres, emoční vypětí, úzkosti nebo deprese. Většinou nepříjemný pocit v krku nijak nesouvisí s příjmem potravy, bolest se nezhoršuje při polykání a během vyšetření se neukáže nic, co by problém reálně mohlo způsobovat.
Na první místě je tedy velmi důležité uklidnit svou mysl. Skvělým přírodním pomocníkem je třezalka tečkovaná, známá také jako přírodní antidepresivum. Tato rostlina s drobnými žlutými kvítky podporuje duševní rovnováhu, uklidňuje výkyvy nálad a doporučuje se i při nespavosti. Uvařte si z ní čaj nebo ji vyzkoušejte ve formě olejových kapek.
Další velmi účinnou bylinou, pozitivně působící na psychiku, je šafrán. Pozitivně působí na duševní zdraví a pomáhá navodit pocity relaxace. Vyberte si, zda si z něj uvaříte čaj, okořeníte s ním třeba rizoto nebo ho budete pravidelně užívat v kombinovaném přírodním doplňku stravy.
Skvělý efekt mají také komplexní vitamínové doplňky, které obsahují vitamíny skupiny B, vitamín C, hořčík nebo omega-3 mastné kyseliny.
TIP: Přečtěte si celý článek, který se zaměřuje na to, jak se zbavit stresu.
Knedlík v krku od páteře
Mnoho lidí, kteří mají dlouhodobě bolesti krční páteře, může trpět na pocit knedlíku v krku. Pravděpodobně jsou na vině kostní výrůstky z krčních obratlů, postižení meziobratlových prostorů a ztuhlost přilehlých svalů a šlach. Jako první pomoc vyzkoušejte teplý obklad. Pro ověření této příčiny postačí prostý rentgen krční páteře, od bolesti vám pak pomůže fyzioterapeut nebo neurolog.
Netrpíte refluxem?
Další z možných příčin divného pocitu v krku je gastroezofageální reflux. Jedná se o poruchu trávení, kdy se dostává natrávená potrava spolu se žaludečními šťávami zpět do jícnu a působí tak jeho podráždění, příčinou je porucha dolního jícnového svěrače. Při refluxu se objevuje také pálení žáhy, tlak v krku a na hrudi, říhání a někdy až pocity na zvracení. Zde je léčba zaměřená převážně na režimová opatření, týkající se stravovacích návyků.
Zvětšená štítná žláza a tlak na okolní orgány
Další možností, která vám možná působí pocit knedlíku v krku, může být zvětšená štítná žláza (= struma). Tentokrát tedy opravdu máte něco, co v krku tlačí na okolní orgány, a tím se vyvolává tento nepříjemný pocit. Dokonce si strumu můžete sami nahmatat. Léčbu nastavuje endokrinolog nebo internista.
Když knedlík v krku bolí
Na vině mohou být záněty hrtanu, hltanu nebo angína, nemoci virového a bakteriálního původu. Doprovází je často bolest v krku, teplota, únava, bolesti svalů a hleny. Knedlík v krku způsobený těmito stavy se naštěstí snadno léčí. U virových onemocnění stačí léčit symptomy pomocí dezinfekčních sprejů do krku nebo pastilek, na angínu vám lékař předepíše antibiotika.
Skutečné cizí těleso
Nabízí se také varianta, že v krku opravdu nějaké cizí těleso máte – nejčastěji vzniká knedlík v krku po jídle, kdy jde o sousto hutné potravy, např. kus steaku. Protože bude jícen „ucpaný“ a zúžený, projeví se u vás porucha polykání a mohou vám až vytékat sliny z úst. Diagnostika probíhá pomocí gastroskopie, která problém dokáže i vyřešit – buď zaseklé sousto lékař nástrojem vytáhne ústy, nebo ho protlačí směrem do žaludku, odkud volně pokračuje dál.
Co říkají babské rady: Jak na knedlík v krku?
Babské rady knedlík v krku většinou přímo neřeší, ale chtějí vám hlavně ulevit od bolesti. Doporučují bylinky – šalvěj, jitrocel a heřmánek ve formě čaje, sirupu nebo kloktadla.
Pak určitě vyzkoušejte slavný Priessnitzův zábal – namočený kus látky ve studené vodě, který si přiložíte na krk, zabalíte igelitem a navrch ještě šátkem nebo šálou. Oblíbená alternativa je tvarohový obklad, kdy místo studené látky používáte chlazený tvaroh. To funguje na podobném principu jako Priessnitz – zchladí postižené místo, zmírní otok, sníží prokrvení oblasti a tím uleví od nepříjemných pocitů.
Můžete zařadit do svého jídelníčku oblíbené potraviny, doporučené při nachlazení, jako je česnek, zázvor, vývar nebo citrusy. V neposlední řadě také pomáhá nesmrtelný cibulový odvar s medem.
Když nic z výše uvedeného nesedí, řešte divný pocit v krku s lékařem
Když knedlík v krku bolí, postupně se zhoršuje a nic z výše uvedeného na vás nesedí a nepomáhá, zpozorněte a navštivte lékaře.
Produkty zmíněné v článku:
Ve zkratce, pocit knedlíku v krku je velmi nepříjemný a obtěžující, ale většinou nemá závažný podklad a lze snadno vyřešit. Velmi často pomůže uklidnit svou psychiku, zrelaxovat a pořádně si odpočinout.