Garance dodání pod stromeček! Objednejte na Purerituals.cz do 18. 12. a my vám garantujeme, že váš balíček dorazí včas pod vánoční stromeček! Nečekejte, ať máte svátky bez stresu.

Víme, co na bolest žaludku: Babské rady, které musíte vyzkoušet

Bolest žaludku dokáže pořádně znepříjemnit den, ať už vás přepadne z ničeho nic, nebo po vydatném jídle. Než sáhnete po lécích, zkuste vsadit na osvědčené babské rady, které vám mohou přinést úlevu rychle, šetrně a bez chemie. V našem článku najdete jednoduché a účinné tipy, jak si od bolesti žaludku pomoci přirozenou cestou.

bolest-zaludku

Obsah:

Příčiny bolestí žaludku

Bolest žaludku může mít celou řadu příčin, od těch banálních až po závažnější. Nejčastěji se ozývá po těžkém jídle, když si dopřejeme něco mastného, smaženého nebo kořeněného. Také stres je častým viníkem – pod jeho vlivem se žaludek stahuje a přestává spolupracovat. 

Další příčinou může být konzumace alkoholu, kávy nalačno nebo kouření, které dráždí žaludeční sliznici. V některých případech jde o signál, že tělo bojuje s infekcí, například s bakterií Helicobacter pylori. A pokud vás bolesti trápí pravidelně, na vině může být například gastritida, vředy nebo potravinová intolerance. Důležité je poslouchat své tělo a zamyslet se, co mohlo bolest spustit.

TIP: Více jsme se o příčinách špatného trávení rozepsali v tomto článku. Najdete v něm také praktické tipy, jak žaludečním potížím předcházet.

kava

Babské rady na bolest žaludku

Když přijde na bolest žaludku, babské rady často nabízejí účinnou a šetrnou pomoc. Už naše babičky měly osvědčené triky, jak si s bolestmi poradit přirozeně a bez chemie. Babské rady, předávané z generace na generaci, často využívají sílu bylinek, běžných surovin z kuchyně a jednoduchých návodů, které můžete zkusit okamžitě bez větší přípravy. Ačkoliv nejde o řešení pro vážné zdravotní problémy, často uleví při akutní bolesti, podráždění nebo nepříjemném pocitu v břiše. 

Bylinky na bolest žaludku aneb přírodní pomocníci nikdy nezklamou

Bylinky na bolest břicha působí až zázračně. Nejenže zklidňují podrážděný žaludek, ale také podporují trávení a mohou ulevit při nadýmání či nevolnostech. Tady jsou ty nejúčinnější:

Máta

Máta peprná je královnou mezi bylinkami na žaludek. Obsahuje mentol, který uvolňuje svaly trávicího traktu, což pomáhá proti křečím a pocitu plnosti. Šálek mátového čaje je ideální po těžkém jídle nebo když žaludek začne „stávkovat“. Kromě toho má máta osvěžující chuť, která uklidní časté spouštěče žaludečních potíží – nervozitu a stres. Další možností je máta ve formě oleje, který můžete mimo jeho přímou konzumaci využít také pro zevní masáž bolavé oblasti. [1]

Zázvor

Zázvor je babičkami osvědčený přírodní poklad na trávení. Je známý pro své protizánětlivé a protibakteriální účinky, navíc obsahuje látky, které stimulují trávení a zároveň tlumí nevolnost – proto je často doporučován při ranních nevolnostech v počátku těhotenství nebo právě po konzumaci těžkých jídel. Stačí si připravit zázvorový čaj, případně čerstvý zázvor přidat do jídla nebo rozžvýkat kousek kořene. Pokud jste se teď zašklebili, že žvýkat syrový zázvor se vám úplně nechce, ale nechcete se připravit o jeho účinky, můžete ho efektivně doplnit i ve formě olejových kapek. [2]

Heřmánek

Další bylinkou na bolest břicha je heřmánek pravý. Heřmánkový čaj má zklidňující účinky (nejen na trávicí systém), uvolňuje hladké svaly a zmírňuje křeče. Navíc podporuje produkci žaludečních šťáv, což pomáhá pro lepší trávení. A jestli vás bolí žaludek kvůli stresu, heřmánek navíc působí jako jemné přírodní sedativum. Pokud tuto bylinku doma nemáte, můžete sáhnout po našich heřmánkových kapkách a vychutnat si uklidňující sílu přírody v plné kvalitě. [3]

🍃Doporučené produkty:

Meduňka

Také meduňka lékařská je výbornou volbou, co na bolavý žaludek, pokud jsou vaše potíže způsobeny nervozitou nebo stresem. Tato bylinka má zklidňující účinky nejen na nervový systém, ale i na trávicí trakt. Šálek meduňkového čaje před spaním tak může přinést úlevu od bolestí žaludku, podpořit klidnou mysl a zajistit kvalitní spánek.

Kurkuma

Kurkuma je známá svými silnými protizánětlivými a antioxidačními účinky, které mohou výrazně pomoci při bolestech žaludku. Obsahuje aktivní látku kurkumin, která podporuje trávení a zlepšuje prokrvení žaludku. Je tak účinná při zmírňování bolesti způsobené nadýmáním, plynatostí nebo podrážděním žaludeční sliznice. Kurkuma také pomáhá stabilizovat hladinu kyseliny v žaludku, což může přinést úlevu, pokud trpíte pálením žáhy. Ideální je přidat kurkumu do jídla nebo si připravit čaj s trochou medu a čerstvého zázvoru.

🍃Doporučené produkty:

Zdravá strava jako prevence bolestí žaludku

Když vás trápí bolest žaludku, co pomáhá, jsou nejen osvědčené bylinky, ale i drobné úpravy jídelníčku a životního stylu. Klíčem je jíst pravidelně a spíše po menších porcích, aby žaludek nemusel zvládat velké nárazové dávky jídla. Důležitý je také dostatečný pitný režim – ideálně čistá voda nebo bylinkové čaje. A samozřejmě nezapomínejte na pohyb – pravidelná fyzická aktivita pomáhá udržet trávení v chodu a snižuje riziko nadýmání a dalších nepříjemností.

pravidelny-pohyb

Naopak je dobré omezit těžká, mastná a příliš kořeněná jídla, která mohou žaludek dráždit. Stejně tak omezte konzumaci alkoholu, kofeinu a sladkostí.

Pokud se bolest žaludku přeci jen objeví, dopřejte trávicímu systému klid. Ideální je zařadit do jídelníčku lehce stravitelné potraviny, které dodají tělu potřebnou energii bez zbytečné zátěže – banány, vařená bílá rýže, brambory nebo mrkev. Výborné jsou také lehké polévky nebo vývary. 

Domácí vychytávky, co na bolest žaludku mohou pomoci

Teplý obklad

Teplo pomáhá uvolnit napjaté svaly v břišní oblasti a zlepšuje prokrvení, což zmírňuje křeče a podporuje trávení. Kromě pití teplých nápojů může teplo ulevit i při zevním použití – stačí nahřát termofor nebo zabalit láhev s teplou vodou do ručníku a přiložit na citlivou oblast. Relaxace s teplým obkladem dokáže dělat zázraky, a to nejen fyzicky, ale i psychicky.

Vyzkoušet můžete také jemnou masáž břicha. Krouživé pohyby rukou ve směru hodinových ručiček mohou stimulovat trávicí trakt a zmírnit nadýmání nebo křeče. Kombinace masáže a teplého obkladu je ideální volbou, co na bolavý žaludek, pokud vás nepříjemnost trápí večer nebo po náročném dni.

Kola po lžičkách

Říkáte si proč? Kolové nápoje obsahují oxid uhličitý, který může pomoci uvolnit plynatost a zmírnit pocit plnosti, a kofein, který stimuluje trávení. V takových chvílích je dobré zvolit poctivou slazenou verzi, protože tělo potřebuje rychlý zdroj energie. Nicméně doporučuje se ji pít pomalu a v malém množství, protože nadměrná konzumace může vést naopak k podráždění žaludku nebo způsobit ještě větší nadýmání.

cola-na-zaludek

Elixíry proti bolavému žaludku

Dalším osvědčeným pomocníkem je lžička medu. Med na bolavý žaludek působí pozitivně a je jedním z přírodních prostředků, které mohou zmírnit nepříjemné pocity a podpořit trávení. Působí protizánětlivě a svými hojivými vlastnostmi může pomoct zklidnit podrážděnou žaludeční sliznici. Nejlépe uděláte, když rozpustíte lžičku medu v teplé vodě nebo v bylinkovém čaji. Pokud žaludeční potíže souvisejí s přejedením, může pomoci jablečný ocet. Ten však používejte opatrně, pokud máte citlivý žaludek nebo reflux.

Na bolest žaludku po jídle babské rady doporučují například mátový čaj, zázvor nebo teplý obklad na břicho.

🍃Doporučené produkty:

Alternativní metody, co pomáhají na bolest žaludku

Akupresura a aromaterapie jsou skvělými alternativními metodami, které se sice zaměřují na celkové uvolnění těla, ale mohou přinést úlevu a skvěle tak doplnit ostatní babské rady na bolest žaludku.

Akupresura využívá jemný tlak na specifické body na těle, které pomáhají uvolnit napětí, podpořit správnou funkci trávení a zmírnit nevolnosti. Tato metoda může doslova „rozproudit“ energii v těle a zklidnit bolestivé pocity. 

Aromaterapie zase využívá sílu esenciálních olejů, jako je máta nebo heřmánek. Jak už jste se dočetli výše, tyto vůně mají zklidňující účinky nejen na nervy, ale také na trávicí systém. Ať už si vychutnáte uklidňující inhalaci nebo jemnou masáž s éterickými oleji, vaše tělo i mysl dostanou tu správnou dávku úlevy.

aromaterapie

Kdy je čas vyhledat lékaře?

I když babské rady na bolest žaludku často pomohou, existují situace, kdy byste měli zpozornět a návštěvu lékaře neodkládat. Pokud vás bolest žaludku trápí déle než 48 hodin, je silná nebo se často opakuje, např. po určitých potravinách, je čas vyhledat lékaře. Také pokud je bolest doprovázena dalšími příznaky, jako jsou nevolnost, zvracení, horečka, krev ve stolici nebo neobvyklá únava. Vždy je lepší nenechat nic náhodě a raději se poradit s odborníkem.

Když přijde na bolest žaludku, babské rady často nabízejí účinnou a šetrnou pomoc. Ať už jde o osvědčené bylinky na bolest žaludku, které podpoří trávení, nebo domácí metody, mají své kouzlo. Pokud se však bolest žaludku objevuje pravidelně, neváhejte se poradit s lékařem. A nezapomeňte, že nejlepší lék na žaludek je prevence – vyvážená strava, pravidelný pohyb a péče o pohodu těla i mysli.

🍃Doporučené produkty:

 

Zdroje:

[1] Mishra, B., Sarkar, D., Srivastava, S., Deepthi, S., & Chetan, N. (2013). Functional natural ingredients for “irritable bowel syndrome”. International Journal of Bioassays, 2, 338-340. https://doi.org/10.21746/IJBIO.2013.01.0021.

[2] Baliga, M., Shivashankara, A., Haniadka, R., Palatty, P., Arora, R., & Fayad, R. (2013). Ginger ( Zingiber officinale Roscoe): An Ancient Remedy and Modern Drug in Gastrointestinal Disorders. , 187-199. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-397154-8.00189-5.

[3] Dai, Y., Li, Y., Wang, Q., Niu, F., Li, K., Wang, Y., Wang, J., Zhou, C., & Gao, L. (2022). Chamomile: A Review of Its Traditional Uses, Chemical Constituents, Pharmacological Activities and Quality Control Studies. Molecules, 28. https://doi.org/10.3390/molecules28010133.

Poraďte se se svým lékařem, než začnete se suplementací výživových doplňků. Veškeré informace uvedené v tomto článku slouží pouze ke vzdělávacím účelům a nejsou náhradou lékařské diagnózy. Nelze je tedy považovat za lékařskou radu nebo doporučenou léčbu.

Michaela Bachratá, lékařka a copywriterka
Psaní je její srdcová záležitost. Nejčastěji se díky svému přesahu do zdravotnictví věnuje medicínským tématům, ale blízká jí jsou i lifestyle témata, týkající se například zdravého životního stylu, psychologie nebo mateřství a rodičovství. Je závislá na sbírání kilometrů v běžeckých teniskách a ráda medituje při józe.